Radyo Stüdyosu

Radyo Stüdyosu
Tirebolu İletişim Fakültesi bünyesinde aktif bir şekilde çalışan ve yayın hayatına devam eden TİF-Radyo fiziki mekân bağlamında beş bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölüm; biri teknik yönetmen, diğer sunucu ve konuk olmak üzere iki yayın odası olarak kullanılmakta ve iki ana mikrofon, bir teknik mikrofon olmak üzere toplamda üç mikrofonla aynı anda ses aktarımı yapma imkânına sahiptir.
Geliştirilmiş iki ana bilgisayardan biri yayın portalını oluşturmakta ve yayın akışının düzenlenmesini sağlamaktadır. Diğeri ise yayına aktarımı sağlamakta ve teknik yönetmenin yayını takip etmesi için gerekli uygulamalarla donatılmıştır. Bunların yanında teknik yönetmen ses kontrol masası, yayın dağıtıcısı bulunmaktadır.
İkinci bölüm; bir teknik oda ve bir sunucu odası olmak üzere iki bant yayın odası olarak tasarlanmıştır. Bu bölümde öğrenciler, kendi programlarını bant yayına hazır hale getirmek için kayıt alarak ve üzerlerinde kurgulama programlarını kullanarak yeniden tasarlamaktadır. Biri sunucu, diğeri teknik yönetmen mikrofonu olmak üzere iki ana mikrofondan oluşmaktadır. Kayıt programlar için konuk alındığı takdirde, bir mikrofon daha ilave edilecek şekilde düzenlenmiştir.
Geliştirilmiş bir ana bilgisayar ve teknik yönetmen için ses masası bulunmaktadır. Bu bilgisayar aracılığıyla öğrenciler, çeşitli ses uygulamaları ile radyo programlarını istedikleri gibi düzenlemektedirler.
Son bölüm; tek odadan oluşmakta ve öğrenciler bu bölümde kısa ses kayıtlarını almaktadır. Bir mikrofon, bir ses kontrol ünitesi ve geliştirilmiş bir bilgisayardan oluşan bölüm, öğrencilerin program tanıtım, jenerik giriş-çıkış altyapı kayıtlarını alıp düzenleyebildikleri bir yerdir.
Üniversitemiz Radyosu, TİF Radyo,  Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Cevdet COŞKUN ve İletişim Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Nazım ELMAS ve ilçe protokolünün katılımıyla açılmış ve internet üzerinden yapılan ilk canlı yayın ile yayın hayatına başlamıştır.